Jak dosáhnout toho, aby šperky byly stále jako nové?
Ženy milují šperky. To ví kdekdo. Pánové, když chtějí ženě darovat něco hezkého, koupí jí nějaký šperk. Ženu to vždy potěší, vždyť takových šperků není nikdy dost. Jestliže i vy máte doma velkou sbírku šperků, tento článek oceníte. Dozvíte se v něm, jak šperky vyčistit. Šperky totiž nejsou něco, co by se nekazilo či nešpinilo. Naštěstí jejich lesk a třpyt jde poměrně lehce zachovat. Chce to jenom vědět, jak na to.
Pravé zlato, stříbro či měď nezreziví. Jenže ušpinit se klidně může. Většinou se to stává tehdy, kdy šperk nosíte takřka denně po dobu už několika let. Například takovému stříbru škodí hlavně chlór, ale taky vzduch. Citlivé jsou hlavně smaragdy. Ať už je váš šperk z jakéhokoliv kovu či kamenů, lze použít přípravky a nástroje, které šperk dokonale vyčistí.
Jak vyčistíme stříbro?
Pokud bychom měli zůstat u zmiňovaného stříbra, nejlépe ho vyčistí roztok, který běžně koupíte v drogeriích. Pomocí speciálních hadříků, jež také koupíte v drogeriích, dojde ke skvělému vyčištění. Jestliže nemáte čas chodit do drogerie, nevěště hlavu. Stříbro lze perfektně vyčistit v roztoku vody a prášku do pečiva či vody a jedlé sody. Pomoct vám může i bílá zubní pasta, kterou se perfektně čistí i boty.
Jak vyčistíme zlato?
Milovníci a majitelé zlatých šperků pozor – čištění budete mít mnohem jednodušší. Zlato je totiž méně náchylné, méně se špiní. Žádné vnější vlivy zlatu nevadí. Zlato můžete například povařit v horké vodě se saponátem.
Pokud je váš zlatý šperk spíše od skvrn, použijte citronovou šťávu či jinou kyselou tekutinu.
Samozřejmě existují i speciální přístroje, do nichž šperk vložíte a během krátkého procesu dojde k absolutnímu vyleštění a vyčištění. Přístroje koupíte běžně v kamenných prodejnách například s elektronikou nebo v internetových obchodech. Nejdříve si však pročtěte recenze, ať nekoupíte nekvalitní zboží.