Domácí mazlíčci a blechy
Léto v plném proudu. Teplé počasí přinutilo vykouknout na svět spoustu nepříliš oblíbeného hmyzu, jako jsou klíšťata, komáři, pijáci, blechy a další paraziti.
Tyhle drobné malé potvůrky jsou u našich chlupatých psích mazlíčků věčný problém. Všichni máme rádi své miláčky v posteli nebo na gauči. Což s bleškami dost dobře nejde. Zvláště, když máte doma malé dětičky, které si s pejsky hrají dennodenně.
Jak se jich účinně zbavit?
Jaké antiparazitní přípravky použít?
S kým se poradit? Jak na prevenci?
Řekněme si, jak vlastně poznáte, že má váš pejsek blechy.
- Nejprve důkladně prohlédněte jeho kožich.
- Jestliže se vaše podezření potvrdí, přejížděním proti srsti uvidíte rychle se pohybující drobné blešky nebo jejich trus. Nejvíce jich bývá nastěhovaných na zádech nebo místech, která jsou k drbání těžko dostupná.
- Další fází, jestliže najdete bleší trus, je vzít si do ruky vatový tamponek, papírový ubrousek nebo něco podobného a navlhčíte jej.
- Poté jej přiložte na místo objevení trusu a jemně třete. Jestliže objevíte hnědočervenou skvrnku, došlo nepochybně k zablešení.
Zablešeného pejska musíte rychle zbavit dospělých bleších jedinců, jejich drobečků a vše co k nim patří. Můžete si vybrat vám nejpříjemnější způsob „odblešení“ či vyzkoušet všechny. Existují 3 nejčastější způsoby jak dosáhnout zbavení se těchto nevítaných parazitů.
- koupel
- zásyp
- postřik
Všechny úkony můžete provádět dohromady. Zároveň jsou sloužící i jako prevence, která by se měla provádět pravidelně, abyste zamezili nezvaným hostům upíjení krve vašich pejsků. Co se týká jednotlivých výrobků – kontaktujte vašeho veterináře, který vám poradí dle jeho dobrých zkušeností.
Neméně důležitou součástí, je také volit správné „odblešení“ dle stáří vašeho pejska.
- Štěňatům jsou doporučena zejména výrobky z řad Frontline, Bolfo. Možností jsou samozřejmě i obojky proti blechám, ale nejsou pro rychlý účinek. Postupně se z nich uvolňují látky, takže chvíli potrvá, než začne působit.
- Pro štěňata starší 3 měsíců už máte širší možnosti, jak se těch malých potvor zbavit.
- Dospělí a zdraví psi mají výhodu, že na nich je možno aplikovat v podstatě cokoli. Můžete vybírat z různých sprejů, zásypů a koupelí jak je již uvedeno výše.
Shrnuli jsme si, jak poznáte, zda pejsek má či nemá blechy, jak se jich účinně zbavit, ale ne vždy je to jen o blechách.
Mnohdy s nimi souvisí i další problémy jako je psí tasemnice, kterou můžou vyvolat někteří dospělí jedinci. Dochází k tomu nejčastěji, jestliže si nakaženou blechu pes ze srsti vykousne a pozře ji. Pak přichází vhodná chvíle na odčervení. Veškeré výše zmíněné problémy máte možnost konzultovat se svým veterinářem, který vám přesně poví, co a jak udělat. Nebo se vám o mazlíčka postará osobně.
Tím, že zbavíte vašeho chlupatého přítele blech a jiných parazitů, ještě veškerá práce nekončí.
- je třeba vyčistit také prostředí, ve kterém společně s pejskem žijete
- opět máte více možnostíbuď chemickou cestou jako jsou různé postřiky
- nebo uklidíte a vytřete prostředí vhodnými preparáty a přípravky
Dále byste samozřejmě neměli zapomínat na velmi důležitou prevenci, jako je například výše zmíněný obojek proti blechám.
Jedna dobrá rada nad zlato – co je určeno psům nedávejte nikdy kočkám.