I domácí zelenina může být napadena. Čím a jak tomu předcházet?
Každý pěstitel moc dobře ví, že zelenina může být napadena. Velice často ji napadají různí škůdci, před kterými je třeba zeleninu chránit. Abyste se vyhnuli případným neshodám se slimáky nebo s jinými škůdci, vždy při pěstování volte odolné odrůdy zeleniny. Doporučujeme nepěstovat stejnou plodinu na jednom místě po dobu několika let. Vždy místo obměňujte například v intervalu dvou let. A samozřejmě zeleninu nepřehnojujte, protože i to zeleninu ohrožuje. I když se budete snažit škůdcům předcházet výše zmíněným fígly, může se stát, že nějaký odolný škůdce na zeleninu přesto zaútočí. V tom případě je dobré vědět, co všechno může rajčata napadnout a jak s tím bojovat.
Může se stát skutečně mnoho nežádoucích věcí, které ovlivní odrůdu zeleniny. Pokud pěstujete zeleninu každá rok, určitě jste se s mnoha nepříjemnosti setkali, ovšem možná jste nevěděli, proč se to vlastně stalo. Otázkou tedy je, co všechno může ohrozit plodovou zeleninu?
Rajčata praskají
Proti praskání rajčat bohužel nemůžete nic dělat. Můžete je jenom pravidelně zavlažovat, ale ani to mnohdy nepomáhá. Zelenina potřebuje i déšť, nejen pravidelnou závlahu. Pokud je období sucha, jak tomu bylo vloni, plody rychle rostou a díky nedostatku vláhy praskají. Když se popraskané rajče ve vaší zahrádce objeví, ihned ho odstraňte a zkonzumujte.
Brambory napadne plíseň
Pokud je venku vlhko a teplo, může se na brambory dostat plíseň, které se přezdívá „plíseň bramborová“. Pokud se vyskytne na vašich bramborách plíseň, musíte bohužel sáhnout po pesticidech. Abyste plísni předcházeli, střídejte území, na kterém brambory či podobnou zeleninu vysazujete.
Rajčata jsou poseta skvrnami
Mezi časté nepříjemnosti se řadí skvrnitost rajčat. Příčinou je houba Alternaria, která se šíří z brambor, a to za teplého nebo vlhkého počasí. V tomto případě nepomůže nic jiného, než pesticidy.